Naši lektori a ich príbehy...

VYBERTE SI SVOJHO OBĽÚBENÉHO LEKTORA!

Ayoub - Francúzsky, Taliansky a Anglický jazyk

Moje meno je Ayoub Tomi a som jazykový lektor, ktorý každý rok odučí viac ako 900 lekcií. Som profesionál a mám skúsenosti s učením všetky levely nezávisle od veku (môj najmladší študent – 4 roky, najstarší študent – 80 rokov). Sám ovládam plynule 6 jazykov a istý čas som strávil i v Taliansku, Francúzsku a Spojenom Kráľovstve. Ak sa chceš naučiť po anglicky, taliansky alebo francúzsky, chceš sa pripraviť na IELTS testy, či chceš niekoho na konverzácie, neváhaj sa mi ozvať. Spolu to dokážeme!

Julia - Nemecký jazyk

Hi, my name is Julia. I am 25 y.o. and I have been studying medicine in Bratislava for 4 years. As I am learning the slovak language, I know what difficulties learning a new language can bring. This experience offers me a good base to teach German language and I can show you how to use it in daily life.

Ekaterina - Ruský jazyk

Moje meno je Ekaterina Malaсhova. Pochádzam z Ruska, dlho som žila som v Moskve, takže hovorím ruštinou bez akcentu. Na Slovensku bývam viac ako 6 rokov, preto s komunikáciou nebudú žiadne problémy 🙂 Som vysokoškolsky vzdelaná.
 Rada Vás naučím rusky, hodiny so mnou prebiehajú v príjemnej atmosfére a s priateľským prístupom, nudiť sa rozhodne nebudete!  Výučbu zostavujem podľa individuálneho programu a ku študentom vždy  prístupujem  podľa ich potrieb. Teším sa na stretnutie s Vami! 🙂

Veronika - Nemecký a slovenský jazyk

Volám sa Veronika Gereková. V roku 2011 som získala magisterský titul na Filozofickej fakulte UK v Bratislave v odbore učiteľstvo nemeckého a slovenského jazyka. Odvtedy sa aktívne venujem učeniu. Aktuálne vyučujem na jednej strednej škole v Bratislave.

V rámci slovenčiny viem kvalitne pripraviť na Testovanie 5, Testovanie 9, prijímacie skúšky a maturitu. Pri učení sa zameriavam predovšetkým na pochopenie teórie prostredníctvom praktických úloh. Využívam pracovné listy, ale aj IKT.  

Ak si vyberiete hodiny nemčiny, snažím sa kombinovať gramatiku a konverzáciu. Aby ste pochopili štruktúru samotného jazyka a najmä sa v ňom nebáli hovoriť.

Paolo - Taliansky jazyk

Buongiorno, my name is Paolo and for 5 years I have been studying medicine in Bratislava, I’m coming from Massafra, a small city located in the south of Italy. Do you want to learn Italian or just understanding better this amazing culture? You are in the right place, we will perform together all the communication skills as well as the grammar. I have teaching experience with children, teenagers as well as adults.
Non vedo l’ora di vederti!

Amirreza - Anglický jazyk

Hello my name is Amirreza, I am studying Dentistry at Comenius university. I have been living in Bratislava for four years. “Teachers have three loves: love of learning, love of learners, and the love of bringing the first two loves together.” I am fluent in English and it will be my pleasure to help you learn this language easier! I will be trying my best to enjoy this time together.

Marie - Nemecký jazyk

My name is Marie Neurathner. I come from Austria and I am 20 years old. I am currently studying “VSMU” in Bratislava. I have many teaching experiences – the youngest student is 6 y.o., the oldest 76 y.o.. I love to give my experiences to other people. German language is my maternity language and that’s why I would like to offer you my knowledge for beginners and advanced students as well. I look forward meeting new people and new faces! 

Paula - Španielsky jazyk

Are you ready to learn Spanish with me? My name is Paula and I want to help you achieve your goals. My classes will be tailored to your personal needs and goals. We can adapt our lessons at your own pace. Learning a new language can be a challenge for many people, so I will help you throughout the process, whatever your main goal is. I teach children and adults, from zero to advanced level.

Lea - Nemecký jazyk

Your trip to Germany or Austria is coming up, or you just want to understand German? I‘m a student from Bavaria, South of Germany and will help you start a casual/business conversation and perfect your language skills! For 4 years I‘ve been helping beginner and advanced learners all over the world- in online classes or in person, and I am looking forward meeting you!

Sarah - Francúzsky jazyk

“Bonjour, my name is Sarah, i just moved to bratislava from France. I have a bachelor’s degree in philosophy and I have always been interested in learning and teaching languages. Indeed for me it’s the best way to open up to the world and to be familiar with other cultures. In addition to my studies I invested myself in charity work with an organism helping migrants. I was a french tutor and I helped people from diffrent ages to learn how to speak, write and read french from 0. I have experience with adults teenagers and kids, so I can easily adapt myself and my courses to the level of the student and to his needs. With work and motivation nothing is impossible!”

Lorendana - Španielsky jazyk

¡Hola! I would love to help you speak Spanish and share my culture with you! My name is Loredana Rodríguez, I am from Mexico and I have been living in Slovakia for five years. Speaking Spanish also means knowing the culture and traditions, so in my lessons, you will learn to keep conversations, talk about celebrations of Spanish-speaking countries, Mexican food, and more. If you are a beginner or advanced level, I am sure you will enjoy every lesson. I love teaching children and teenagers, adults and seniors are welcome too. I can teach Spanish using the English and Slovak language. ¡Hasta luego!

Bernadette - Holandský jazyk

Pleased to meet you! I am Bernadette, born in the Netherlands so Dutch is my mother tongue. I have lived in many countries and I do know how important but also how challenging it can be to learn the local language. Now I work in tourism and the fact that I speak several languages gives me a big advantage. Do you want to learn my native language? I would be happy to see with you what your needs are and how we can achieve your goals in the fastest and the most pleasant way.

Nena - Anglický jazyk

Hello there! I’m Nena.

And where do I begin?  I was born… No! I am… so many things in life! And among other things I am a TEACHER. I primarily teach ENGLISH, but as my other mother tongue is SERBIAN, I teach that as well. But as I wrote, I am a teacher. And I have been one for so long, that now I don’t know if I would be able to describe myself in any other way. Not just of languages. I like to incorporate history, music, popular culture, literature, and so many other things into my lessons. I can’t teach life (although sometimes that would be great), but I can help you learn how to speak about it. Don’t worry, I teach beginners and proficient students alike. Young and old. And I don’t like to be bored, so I do my best to always liven up the class I teach. As to what I can teach you, well, that depends on your wishes and desires. What do you want to learn? Whether you want to get ready for an exam, start from the beginning, improve your grammar, and build your vocabulary, or just maintain your level – here I am. Through my almost 19 years of experience, I’ve built up a lot of areas of English I teach as well. So, sky is the limit.

Kristína - Anglický jazyk

Volám sa Kristína a venujem sa angličtine od svojich 6-tich rokov.
Mám vyštudovanú americkú univerzitu – odbor Business Administration/General Management.
Odvtedy som žila a pracovala v 2-och ďaľších krajinách. Jednou z nich je Malta.
1.krát som sa dostala na Maltu počas jayzkového kurzu angličtiny.

Sama som si prešla nasledovnými testami:
SAT
TOEFL

Mám úroveň C1 a viaceré roky skúseností v učení angličtiny.
Robí ma šťastnou sa stretávať s ľuďmi a pomôcť im zlepšiť ich level angličtiny.
Spokojnosť študenta je pre mňa prvoradá 🙂

Vanesa - Nemecký jazyk

Volám sa Vanessa a mám 20 rokov. Minulý rok som skončila štúdium gymnázia nemeckého bilingválu a momentálne vyučujem na jednej zo zakladných škôl v Bratislave. Nemecký jazyk mi prirástol k srdcu počas strednej školy až tak, že som mala tú možnosť stráviť jeden rok na strednej škole v Berlíne, na ktorý do dnešného dňa s radosťou spomínam. Veľmi rada odovzdávam svoje jazykové vedomosti či už deťom alebo dospelým, ktorým sa hravo snažím ukázať svetlú stránku nemeckého jazyka. Tak poďte aj Vy so mnou objaviť krásy tohto jazyka, ktorému sa dodnes ešte veľa ľudí stráni! Na svojich hodinách kombinujem gramatiku s konverzáciou a vždy sa rada prispôsobím Vašim prípadným požiadavkám. Ak sa rozhodnete pre hodiny so mnou, už teraz sa na Vás všetkých veľmi teším a verím, že Vám prirastie nemčina k srdcu minimálne tak ako mne ! :))

Oľga - Anglický, Nemecký, Ruský jazyk

Nice to meet you! I’m Oľga offering lessons of English, German, Russian and Romanian. I get to ask some questions. Is it challenging to to master a foreign language? Do you want to feel more motivated and prepared for classes and exams? Or maybe you are a beginner, who’ve just started learning a new language? Or maybe you are a parent who needs pre-school education and development of the child? Glad to help you! Friendly student, available for weekend, evening and holidays. Study quick, exciting and efficient with me! See you!
 

Mária - Anglický a slovenský jazyk

Ahojte, volume sa Mária. Pochádzam zo Slovenska, dlhé roky som cestovala a pôsobila v zahraničí. Študovala som v Austrálii a preto mi je angličtina blízka. Rada by som Vám predala svoje skúsenosti a pomohla s týmto jazykom. 
Teším sa na Vás! 

 


Akel - Anglický jazyk
Dienes - Nemecký jazyk

Pozrite si naše krátke video!

"Učeniu anglického jazyka sa venujem už viac ako 5 rokov. Kedže som mala mnoho pozitívnych aj negatívnych skúsentí s jazykovými školami v Bratislave, tak som sa rozhodla založiť si vlastnú a pokúsiť sa veci robiť lepšie. Snažím sa, aby sa nie len študenti, ale taktiež aj lektori cítili na hodinách príjemne a preto sme zostavili taký užasný tím mladých lektorov, ktorí sú Vám dispozícii s akýmkoľvek problémom!"
Henrieta Harcsová
CEO ELIMO s.r.o.

Mali ste skúsenosť s niektorým z nás? Zanechajte nám referenciu!

Hello my name is Amirreza, I am studying Dentistry at Comenius university. I have been living in Bratislava for four years. “Teachers have three loves: love of learning, love of learners, and the love of bringing the first two loves together.” I am fluent in English and it will be my pleasure to help you learn this language easier! I will be trying my best to enjoy this time together.

Hello my name is Amirreza, I am studying Dentistry at Comenius university. I have been living in Bratislava for four years. “Teachers have three loves: love of learning, love of learners, and the love of bringing the first two loves together.” I am fluent in English and it will be my pleasure to help you learn this language easier! I will be trying my best to enjoy this time together.